FOTO. Elevi de la Liceul Teoretic, într-o acțiune de ecologizare prin municipiul Carei

Share

Clasa a V-a G cu predare în limba germană din cadrul Liceului Teoretic Carei a organizat azi o acțiune de ecologizare în municipiul Carei.

Acțiunea face parte din programul “Săptămâna verde”, program ce propune o săptămână dedicată mediului.




Copiii, însoțiți de dirigintele Herman Mannhertz și reprezentul părinților, Hedwig Botos, au pornit pe străzile și în parcurile din oraș la o „vânătoare“ de deşeuri.
Scopul acțiunii este promovarea protejării naturii şi formarea unor comportamente responsabile în rândul copiilor faţă de mediul înconjurător.

Copii și-au scris mesaje sugestive pe veste reflectorizante și au demonstrat cum pot proteja mediul înconjurător prin gesturi simple.

Articole recente

error:

Descoperă mai multe la Opinie de Carei

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura