Tenis de masă: Careianul Szilagyi Paul, trei medalii la Campionatul Național de juniori

Sportivul Szilagyi Paul din Carei, component al Centrului Olimpic Bistrița la tenis de masă, a obținut trei medalii la Campionatul Național de juniori, desfășurat la Sala Polivalentă din București, în perioada 10- 14 aprilie 2022.

Szilagyi Paul a obținut medaliile la probele pe echipe, dublu și dublu mixt.
La această competiție a participat și CSM Victoria Carei, atât la fete cât și la băieți.

Cele mai bune rezultate le-a obținut Rad Ayana care, după calificarea sa pe locul 2 din grupă, a reușit să treacă și de baraj, astfel ajungând pe tabloul principal de 32, unde a trecut de primul tur prin WO, calificându-se astfel în optimi, unde, după ce a condus cu 2-0 , a fost înfrântă cu 4-2.
Comiati Alexandra a câștigat grupa cu 3 meciuri, calificându-se direct pe tabloul principal, unde a părăsit competiția în primul tur.

În 20- 21 aprilie, echipa de fete din Divizia A, formată din Fazekas Maria, Dari Helga, Sângeorzan Arina, Fule Kata, Ferenczi Zita, Comiati Alexandra și Rad Ayana, va participa la play-off-ul de calificare pentru Superliga României împotriva echipei CSM Bistrița II. Se desfășoara în două manșe (tur- retur) la Bistrița.