Ungaria a ridicat restricțiile pentru cetățenii care vin din România

Share

Începând de azi, s-a renunţat la obligativitatea carantinei instituţionalizate pentru cetăţenii României şi ai Ungariei în cazul trecerii graniţei dintre cele două ţări, a anunţat, marţi după-amiaza, ministrul ungar de externe, Peter Szijjarto, într-o postare video pe pagina sa de Facebook, informează MTI.

urziceni1

Szijjarto a declarat că UDMR a cerut de mult timp Guvernului ungar să încerce să ajungă la un acord cu Guvernul României, astfel încât cetăţenii români şi ungari să poată trece frontiera fără a fi obligaţi să intre în carantină instituţionalizată.
Acesta a explicat că negocierile au fost accelerate.
„Am reuşit să ajungem la un consens, în urma căruia, ungurii şi românii vor putea trece graniţa dintre Ungaria şi România fără obligaţia de a intra în carantină instituţionalizată, începând de la miezul nopţii, adică de miercuri” – a adăugat ministrul.

Potrivit Poliției de frontieră, azi dimineață, la ora 8.00, timpul de așteptare la PTF Urziceni, pe sensul de ieșire din țară, era de 20 de minute.

Articole recente

error:

Descoperă mai multe la Opinie de Carei

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura