
În spiritul tradiției și al bucuriei de a fi împreună, careienii au sărbătorit ieri cu emoție și suflet deschis Ziua Universală a Iei și Sărbătoarea de Sânziene alături de reprezentanții Ansamblului „Ceatăra” și coordonatorul lor, prof. Adrian Pașca.
Prin hore, jocuri populare și cântece din diferite regiuni folclorice ale țării, aceștia au oferit momente autentice, pline de energie și frumusețe. Cei prezenți au învățat pași noi, au socializat și s-au bucurat împreună de atmosfera de sărbătoare de pe platoul din fața monumentului.
La final, au avut parte de o surpriză deosebită: tineri din patru țări – România, Irlanda, Spania și Turcia – aflați într-o mobilitate ERASMUS, în cadrul unui schimb intercultural, s-au alăturat evenimentului. Cu entuziasm, au intrat în horă alături de ceilalți participanți și le-au împărtășit din tradițiile și obiceiurile specifice țărilor lor.
A fost un moment cu adevărat emoționant să vezi oameni din culturi diferite uniți de același limbaj universal – bucuria de a dansa, de a zâmbi și de a celebra împreună.
Felicitări organizatorilor, participanților și tuturor celor care păstrează vii tradițiile noastre!
























