Derby în etapa a 15-a a Ligii a 4-a, zona Crasna, disputat azi la Căpleni, unde s-au întâlnit echipele AS Căpleni şi Fortuna Căpleni. Peste 300 de suporteri şi-au încurajat din tribune favoriţii. Partida AS Căpleni – Fortuna Căpleni s-a încheiat cu scorul de 1-2 (1-1).

a (15)
AS Căpleni a reuşit să înscrie în minutul 17 prin Silaghi Gábor, însă cei de la Fortuna au reuşit să egaleze în minutul 35 prin Lőcse Levente. În cea de-a doua repriză, în minutul 56, Fortuna a reuşit să preia conducerea, prin golul înscris de Kind Dániel. Cei la Fortuna au adoptat un joc defensiv, care a dat rezultate, reuşind să-şi păstreze avantajul până la fluierul final al partidei.
„Rezultatul obţinut se datorează solidarităţii şi muncii în echipă. Adversarii noştri au fost mai buni din punct de vedere fizic, însă noi le-am făcut faţă datorită experienţei şi rutinei. Le mulţumim suporterilor pentru susţinere”, a declarat antrenorul jucător al echipei Fortuna Căpleni, Gál Zoltán.
AS Căpleni: Illyés Dániel — Keszenheimer Zsolt, Hauler Tamás, Pataki Árpád, Fleisz Christopfer, Bákai Szabolcs, Moldovan Marius, Mosdóczi Bence, Boldizsár Edmond, Silaghi Gábor, Gecse Áron. Rezerve: Veibel Szilárd, Gecse Gergő, Heveli Dániel, Szabó Steven, Juhász Jácint, Baumgartner Antal. Antrenor: Silaghi Gábor.
Fortuna Căpleni: Boros Vlad — Tóth Norbert, Heveli Csaba, Bádon Norbert, Țoca Florin, Vicsocsány Péter, Loboș Adrian, Lőcse Levente, Cadar Marius, Masca Adrian, Fleisz Zsolt. Rezerve: Non Dániel, Varsa Arnold, Kind Dániel, Gál Zoltán, Darabos Mátyás, Ritli Richárd, Heveli Mihály. Antrenori: Gál Zoltán.
Marcatori: Silaghi Gábor (minutul 17), Lőcse Levente (’35) şi Kind Dániel (’56).
Arbitri: Kovacs Szabolcs, Matei Claudiu, Bathory Ştefan.