
Primarul municipiului Carei, Monica Giurgiu-Kovacs, a reacţionat vizavi de adresa conducerii Spitalului Carei prin care s-a anunţat sec suspendarea temporară a liniei de gardă Pediatrie şi a activităţii Secţiei de Pediatrie şi a Compartimentelor de Maternitate şi Neonatologie începând din 1 ianuarie 2025.
Prezentăm integral reacţia primarului Monica Giurgiu-Kovacs:
Conducerea Primăriei Carei şi a Spitalului Municipal Carei încearcă să găsească o soluţie în cazul suspendării temporare a liniei de gardă Pediatrie şi a activităţii Secţiei de Pediatrie şi a Compartimentelor de Maternitate şi Neonatologie.
Se poartă discuţii de săptămâni întregi cu lucrătorii din instituțiile sanitare care funcționează în județ precum și în județele învecinate pentru a putea remedia situația cauzată de lipsa specialiștilor prin înlocuirea cu medici corespunzători.
Sunt sigură că vom găsi o soluţie pentru că nu putem lăsa nici Careiul şi nici localităţile din zonă fără asistenţă medicală în aceste domenii importante.
Acelaşi lucru este valabil şi pentru personalul secţiei şi compartimentelor afectate: vom face tot posibilul pentru a-şi păstra locurile de muncă.
În pofida conținutului adresei emise ieri de conducerea spitalului, administrația locală se angajează să rezolve această situație: vom face totul pentru a se relua activitatea în secțiile afectate ale Spitalului Municipal, cu ajutorul medicilor corespunzători.
N.R. Portalul Opinie de Carei este de părere că identificarea şi atragerea de medici pediatri nu constituie atribuţia primarului Monica Giurgiu-Kovacs. De asemenea, nu intră în atribuţiile primarului Careiului alegerea modului în care conducerea Spitalului Municipal alege să comunice o decizie cu un asemenea impact asupra Careiului şi a localităţilor din jur. Şi nu primarul Monica Giurgiu-Kovacs este de vină pentru faptul că medicilor le este mai rentabil să activeze în mediul privat decât în cadrul unui spital de stat. Considerăm că sunt doar câteva precizări de bun simţ.






