Pediatria, Maternitatea şi Neonatologia, suspendate la Spitalul Carei din lipsă de medici specialişti

Share

Prin intermediul unei adrese postat pe site-ul Spitalului Municipal, conducerea unităţii sanitare anunţă suspendarea liniei de gardă Pediatrie şi a activităţii Secţiei de Pediatrie şi a Compartimentelor de Maternitate şi Neonatologie din cauza lipsei medicilor specialişti.
Prezentăm adresa Spitalului Municipal Carei:
Având în vedere că, începând din septembrie 2024, în total patru medici periatri/neonatologi care au asigurat serviciul de gardă în specialitatea Pediatrie şi-au anunţat indisponibilitatea/încetarea contractului individual de muncă şi ţinând cont de deficitul de medici pediatri angajaţi atât la nivelul secţiei (un singur medic pediatru) cât şi cu timp parţial – pentru asigurarea serviciului de gardă,
prin prezenta vă comunicăm că, începând cu data de 01.01.2025, linia de gardă Pediatrie va fi temporar suspendată, precum şi activitatea Secţiei de Pediatrie şi a Compartimentelor de Maternitate şi Neonatologie. Începând cu această dată, linia de gardă Pediatrie nu mai poate fi asigurată cu medici specialişti în conformitate cu prevederile Ordinului nr.870/2004 pentru aprobarea Regulamentului privind timpul de muncă, organizarea şi efectuarea gărzilor în unităţile publice din sectorul sanitar.
Totodată, vă comunicăm că demersurile noastre de până acum nu au dat rezultate, deşi posturile de medici în specialitatea Pediatrie au fost scoase la concurs în repetate rânduri în perioada 2022-prezent, contactându-se şi medici specialişti din judeţele Satu Mare şi Bihor pentru încheierea de contracte de muncă cu timp parţial pentru efectuarea de gărzi.
Cu stimă,
Manager Dr. Dragoş Ciprian
Director Medical Dr. Belbe Marius

Articole recente

error:

Descoperă mai multe la Opinie de Carei

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura