Parcul dendrologic din Carei își va schimba aspectul din primăvară după ce astăzi au fost începute lucrări peisagistice de amenajare și reamenajare a spațiilor ocupate în incinta acestuia de rondourile de flori.
Cu ajutorul a treizeci de voluntari ai companiei Electrolux România, în parcul dendrologic au fost plantate astăzi 3.000 de plante. La acțiunea au participat și primarul Careiului, Monica Giurgiu-Kovacs, împreună cu mai mulți consilieri locali.
Inițiativa acestor lucrări peisagistice menite să înfrumusețeze parcul aparține conducerilor Ocolului Silvic Codrii Sătmarului, prin șeful de ocol ing. Balogh Sandor, și a Asociației EcoAssist din București, lucrarea fiind finanțată de Electrolux România.
În cadrul lucrărilor de amenajare și reamenajare a spațiilor ocupate de diverse specii floristice (rondouri de flori), aflate în incinta parcului dendrologic din jurul castelului Karolyi, vor fi utilizate o gamă variată de plante perene cu o inflorescență mixtă și îndelungată, un joc de texturi, culori și mărimi, respectiv vor fi amplasate la intrarea secundară a castelului (la intrarea pe terasa restaurantului amenajat în castel) două ghivece decorative cu flori, pentru a aduce un plus de culoare în parcul din jurul monumentului istoric clasa A.
Având în vedere existența terenului de joacă pentru copii, amenajat în parcul castelului Karolyi, care în perioada de vară (iunie – august) este foarte expus la condiții climatice cu temperaturi extreme, chiar și în orele dimineții (radiații solare puternice pe perioada de vară), pentru protejarea acestuia și a copiilor care frecventează acest loc, urmează să fie plantați zece arbori care să ofere protecție prin umbrire copiilor și părinților.
În cadrul acestor lucrări peisagistice, în parcul dendrologic din Carei vor fi plantate peste 3.000 de plante din 40 de specii diferite.
Sursa: Primăria Carei




















