Ministrul Rafila despre ridicarea restricţiilor: Prima măsură va fi renunțarea la mască în aer liber

Share

Numărul cazurilor de COVID este în scădere în ultimele şapte zile, dar ridicarea restricţiilor trebuie să fie corelată cu numărul pacienților internați la terapie intensivă, spune ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, anunţă Digi24. El a adăugat că prima măsură de relaxare ar urma să fie renunțarea la portul obligatoriu al măștii în aer liber.

„Ne pregătim de ridicarea restricțiilor, dar cu precauție. Nu putem să aplicăm niciun fel de măsuri de relaxare în acest moment, decât când acest indicator al gradului de ocupare a secţiilor ATI începe să scadă în mod susţinut”, a spus ministrul într-o conferință de presă.




El a estimat că numărul pacienților la ATI ar urma să intre pe un trend descendent în următoarele 7-10 zile.
Citeşte continuarea articolului aici.

Articole recente

error:

Descoperă mai multe la Opinie de Carei

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura