Duminică, 6 martie 2016, de la ora 12.30, în Sala de Expoziții de la parterul Castelului Károlyi din municipiul Carei a avut loc vernisajul expoziției de arte vizuale a Asociației Artiștilor Plastici din Satu Mare.
Careiul a fost catalogat drept un centru cultural al judeţului Satu Mare de către preşedintele Asociației Artiștilor Plastici din Satu Mare, Gergely Csaba. Oficiile de gazdă au fost făcute de către directorul Fundaţiei de promovarea a turismului, Dragoş Georgescu. Dintre cei peste 60 de membri activi ai Asociaţiei Artiştilor Plastici Satu Mare, la castel au expus 34, majoritatea lor fiind din Carei şi din zona înconjurătoare. Ambianţa muzicală a vernisajului a fost întreţinută de Volfer Vanessa, iar Szökőcs Zsófia a recitat poezii.






