Olimpia Satu Mare a învins Şoimii Pâncota în deplasare. Golul victoriei a fost înscris de Bura în minutul 51.

pincota-olimpia

Formații:

Șoimii: Irimia – Dan, Dubeștean, Pascaruiu, Siminic – Pavel, Issa – Leucuța, Dragalina, Pirtea – A. Mihai.

Olimpia: Baican – Muntean, Tătaru, Heil, Iuhas – Rus, Villand, Takacs, Faur – Bura, Bîgiu.

Arbitri: Marius Omuț (Oradea) – Radu Despa (Baia Mare), Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Răzvan Ladăr (Oradea). Observatori FRF: Aron Huzu (Sibiu), Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin)

În minutul 2, oaspeții au trimis în bara transversală prin Tătaru, cu capul, apoi defensiva gazdelor eliberează pericolul

În minutul 16, Siminic a centrat de pe stânga, Pirtea trage din careu în blocaj

În minutul 22, Dragalina  a tras de la semidistanță la câțiva centimetri de bara din dreapta lui Baican

În minutul 28, Issa trage de la 20 de metri pe lângă poartă

Alin Mihai a trimis cu capul , apără Baican.

În minutul 39, Bura a centrat excelent, Takacs din 5 metri șutează în blocajul lui Dubeștean

E pauză la Pîncota, la scorul de 0-0.

S-a reluat partea secundă cu Boștină în locul lui Faur, la Olimpia și Fuchs în locul lui Pavel la Pîncota

Nou intratul are o primă acțiune, dar Villand ratează incredibil la pasa atacantului.

În minutul 51, același Boștină face o cursă pe dreapta, pasează în fața porții, de unde Bura înscrie cu latul

Același Boștină putea să facă 2-0, dar Irimia a respins de lacolțul scurt șutul său de la 16 metri. Înminutul 64 la Pâncota au intrat Oprea și Danci în locul lui Leucuța și Dragalina

Pâncota încearcă să forțeze golul egalizator dar are probleme la construcție cu 20 de minute înainte de finalul partidei.

Minutul 73 a adus un galben pentru Dan care a oprit un contraatac periculos al oaspeților

În minutul 75 la Satu Mare intră Chivari și iese Rus

Danci centrează din lovitură liberă de la 35 de metri, Alin Mihai reia cu capul pe spate dar niciun coleg nu ajunge să reia balonul spre poartă

Cu zece minute înainte de final la oaspeți intră Selagea și iese Bura

În minutul 85 Selagea scapă singur pe contraatac cu Irimia, trage de la 14 metri lateral dreapta, balonul trecepe lângă colțul lung. Villand e și el avertizat

Minutul 88, Danci aruncă un balon în careu, Baican reține dar este incomodat de Alin Mihai. Acesta se ridică nervos de la pământ și îi dă un cap în gură lui Issa care venise să îl contreze. Astfel, portarul celor de la Satu Mare e eliminat, iar Issa primește cartonaș galben pentru acest conflict. Boștină intră în poartă pentru acest final de partidă

Issa trage de la 12 metri dar șutul e blocat de fundașii oaspete

Cinci minute de prelungire, Pascariu a urcat ca și atacant. Galben și pentru Fuchs

Cu două minute înainte de final Pâncota abuzează de centrări lungi spre careu, dar fără folos

Final de meci la Pâncota, chiar dacă în ultimele 5 minute în poartă a fost Boștină, acesta nu a fost testat de către elevii lui Ionuț Popa.

sursa: sportarad.ro