ACŢIUNE. Razie cu mascați, jandarmi și vameși în Carei, Petea și Dorolț

Share

Abaterile de la respectarea legislației constatate în cadrul unei acțiuni a polițiștilor de frontier sătmăreni, în cooperare cu celelalte structuri de ordine publică din județ, au fost sacționate cu amenzi care au însumat aproape 8.000 de lei. De asemenea, un permis de conducere al unui participant la trafic a fost reținut în cadrul aceleiași acțiuni.
În cursul zilei de ieri, 03 iulie a.c., polițiștii de frontieră sătmăreni au desfășurat o acțiune în apropierea frontierei de stat cu Ungaria, sub coordonarea Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Satu Mare.
În cooperare cu structurile de siguranță și ordine publică din județul nostru, echipele de control au vizat prevenirea și combaterea migrației ilegale și a infracționalității transfrontaliere, precum și asigurarea și menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. De asemenea, au acționat pentru combaterea contrabandei și a traficului de produse accizabile, a traficului de autovehicule furate, a traficului ilegal de arme și muniții, precum și pentru prevenirea și sancționarea faptelor ilicite din domeniul forestier, a transporturilor ilegale de deșeuri și a infracțiunilor de mediu.
Similar acțiunilor anterioare, poliţiştii de frontieră și-au desfășurat misiunea în apropierea fostelor puncte de trecere a frontierei, precum și pe căile de comunicație din zonele Carei, Petea, Dorolț, Peleș și Bercu, din județul Satu Mare.
Polițiștilor de frontieră sătmăreni li s-au alăturat şi poliţişti din cadrul IPJ Satu Mare, jandarmi din cadrul IJJ Satu Mare, lucrători ai Biroului pentru Imigrări Satu Mare, lucrători vamali din cadrul Direcției Regionale Vamale Cluj – Serviciul Echipe Mobile Satu Mare, dar și colegi de la Antifraudă.
Aproape 500 de persoane și 210 mijloace de transport au fost verificate de către poliţiştii de frontieră, care au la dispoziție terminale eDAC pentru efectuarea acestor verificări. Participanții la traficul transfrontalier care nu au respectat prevederile legislației în vigoare au fost sancționați de echipele de control, fiind aplicate șaptesprezece sancțiuni contravenționale – opt amenzi în valoare de aproximativ 8.000 de lei – și nouă avertismente. De asemenea, un permis de conducere a fost reținut în cadrul acțiunii desfășurate ieri.
Acțiunile de acest fel vor continua și în perioada următoare, polițiștii de frontieră având în atenție combaterea fenomenului infracțional transfrontalier și asigurându-se că participanții la traficul internațional respectă prevederile legislației în vigoare.

Articole recente

error:

Descoperă mai multe la Opinie de Carei

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura