Deputatul Nagy Szabolcs a participat ieri la inaugurarea noii grădinițe din municipiul Satu Mare, realizată prin programul guvernamental Sfânta Ana. La inaugurare a fost prezent și ministrul Dezvoltării, Cseke Attila.
”Am inaugurat o nouă grădiniță la Satu Mare, cea mai modernă și mai mare din oraș. Investiția face parte din programul „Sfânta Ana” inițiat de Cseke Attila și va primi copiii începând din septembrie. Felicitări și lui Kereskenyi Gábor, care lucrează constant pentru ca familiile din Satu Mare să aibă o viață mai bună aici!”, a transmis deputatul Nagy Szabolcs.
”Desigur, la fel ca până acum, și pe viitor aceste tipuri de realizări vor rămâne prioritare pentru noi”, a adăugat deputatul Nagy Szabolcs.
Creșa ,,Grădina Fermecată’’ din Satu Mare este cea de-a 61-a creșă construită în România prin Programul guvernamental de construire de creșe coordonat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.
Investiția asigură un start cât mai bun în viață pentru cei mici. Noua creșă, cea mai mare din municipiul Satu Mare, reprezintă un reper pentru calitatea serviciilor educaționale oferite copiilor de vârstă antepreșcolară.
Creșa de pe strada Iuliu Coroianu asigură condiții moderne pentru 110 copii. Clădirea dispune de spații de joacă interioare și exterioare, dormitoare, bucătărie proprie, iar o parte din necesarul de energie provine din surse regenerabile, răspunzând celor mai înalte standarde de siguranță și eficiență energetică. Construcția are regimul de înălțime PARTER și este separată în 3 nuclee funcționale: nucleul administrativ (zona de acces), nucleul de copii și cel tehnico-gospodăresc.






