Prezent duminică la Tiream, la inaugurarea unui monument în memoria șvabilor deportați în fosta Uniune Sovietică, deputatul Nagy Szabolcs a arătat că momentele tragice ale istoriei nu trebuiesc uitate niciodată, subliniind faptul că rănile trecutului pot fi vindecate doar împreună.
”Duminică, la Tiream, odată cu sărbătoarea hramului bisericii, am dezvelit un monument în cinstea șvabilor care au fost deportați din sat în ianuarie 1945. Monumentul nu este doar piatră, ci simbolul faptului că nu uităm niciodată și că rănile trecutului le vindecăm împreună”, transmite deputatul Nagy Szabolcs.
”Mulțumiri și apreciere primarului Tar Miklós și consilierilor locali pentru inițiativă și munca lor neobosită, datorită cărora acest loc de comemorare a putut fi realizat”, a adăugat deputatul Nagy Szabolcs.








