Judecătoria Carei a luat act ieri de renunțarea la emiterea unui ordin de protecție de către o femeie din Urziceni, al cărei concubin a amenințat-o cu cuțitul, ba chiar a înțepat-o cu el în antebraț. Bărbatul se află în arest prevenitiv.
Potrivit informațiilor portalului Opinie de Carei, incidentul violent a avut loc în urmă cu o săptămână, în data de 3 septembrie 2025, în jurul orei 18.42.
Polițiștii chemați la fața locului au constatat că în timp ce se afla în curte, fiind sub influența băuturilor alcoolice, bărbatul s-a certat cu concubina sa. Apoi a tras-o de păr și a îndreptat de mai multe ori un cuțit spre ea, lovind-o în antebrațul drept, provocându-i o rană.
La faţa locului s-a deplasat şi un echipaj SMURD, care i-a acordat femeii îngrijiri mediale, transportând-o la UPU Carei, fiind diagnosticată cu plagă înțepată antebraț.
Procurorii au dispus evacuarea temporară din locuință a concubinului și i-au fixat obligația de a păstra o distanță de minim o sută de metri față de femeie.
La Judecătoria Carei a avut loc ieri procesul pentru confirmarea ordinului de protecție.
Concubina a declarat că dorește să renunțe la judecarea ordinului de protecție.
Concubinul a fost prezent prin sistem de videoconferință din arestul IPJ Satu Mare. Polițiștii au transmis că acesta se află într-o stare de sevraj. Acesta a reușit să spună că nu dorește răul nimănui.
Judecătoria Carei a luat act ieri de renunțarea la emiterea unui ordin de protecție de către femeia agresată. Decizia nu este definitivă, putând fi atacată în termen de 30 de zile de la comunicare.






