Afacerea unui careian! A cumpărat un sfert de tonă de tutun de contrabandă, pe care l-a primit prin firme de curierat

Share

Un careian s-a aprovizionat cu peste 250 de kilograme de tutun de contrabandă, de la un furnizor din Ploiești. Tutunul îi era livrat prin curier. Oamenii legii au intrat pe fir și le-au stricat afacerea. Careianul a fost condamnat la trei ani de închisoare cu suspendare și obligat să plătească 82.000 de lei, reprezentând accizele pierdute de stat.
Potrivit rechizitoriului întocmit de procurori, în zilele de 26.11.2022, 29.11.2022, 02.12.2022, 17.12.2022, 22.12.2022, 06.01.2023, 27.01.2023 și 08.02.2023 careianul a achiziţionat prin intermediul unor societăți de curierat rapid circa 250 kg de tutun.
Polițiștii sătmăreni au fost sesizați de colegii lor din Ploiești că deținătorul unui număr de telefon este implicat în activități de contrabandă. Careianul care deținea numărul respectiv a fost identificat și interceptat. Polițiștii au verificat istoricul comenzilor prin curierat, reieșind că a primit 250 de kilograme de tutun, cantitate ce a vândut-o mai departe altor persoane. Cu ocazia percheziției domiciliare, în casa careianului a mai fost găsită cantitatea de 42,57 kg tutun, pe care nu apucase să o vândă, respectiv suma de 16.480 de euro, care a fost sechestrată.
ANAF a calculat accizele pentru cele 212,57 kg tutun pentru fumat comercializate, reieșind suma de 115.521 lei. Careianul a achitat 33.000 lei din valoarea prejudiciului calculat.
În fața judecătorilor, careianul a declarat că recunoaște și regretă săvârșirea faptelor, că este de acord să presteze muncă neremunerată în folosul comunității și că dorește să beneficieze de procedura simplificată. A mai spus că nu ar trebui să mai achite nicio diferență de accize, cei 16.480 de euro sechestrați acoperind diferența.
Luni, Judecătoria Carei l-a condamnat pe bărbat la trei ani de închisoare cu suspendare și un termen de supraveghere de patru ani pentru săvârșirea infracțiunii de deţinere, de către orice persoană, în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării. În plus va trebui să presteze 120 de zile de muncă în folosul comunității. Careianul trebuie să achite diferența de accize de 82.521 lei, instanța menținând sechestrul asigurator asupra celor 16.480 de euro găsiți la percheziție.

 

Articole recente

error:

Descoperă mai multe la Opinie de Carei

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura