PROIECT. Încălzire cu apă termală la Liceul Teoretic și Centrul Recreativ din Carei

Share

Primăria Carei dorește să folosească resursele de apă termală pentru a deservi sistemele de încălzire la mai multe instituții publice din municipiu, în vederea reducerii cheltuielilor de întreținere.
În primă fază sunt vizate Liceul Teoretic și Centrul recreativ cu bazin de înot.
În ședința de astăzi, consilierii locali au aprobat participarea în cadrul Programului de Dezvoltare Durabilă 2021-2027 cu proiectul ”Promovarea energiei din surse regenerabile prin utilizarea resurselor geotermale în municipiul Carei”.
Prin acest proiect se dorește crearea unui puț de apă termală pentru a deservi sistemul de încălzire al mai multor clădiri publice. Primăria Carei nu trebuie să cheltuie niciun leu pentru realizarea investiției, în sarcina sa rămânând doar întocmirea documentațiilor. Valorea maximă a proiectului este de 8 milioane de euro.

Articole recente

error:

Descoperă mai multe la Opinie de Carei

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura