Un adolescent de 17 ani din Carei a fost condamnat vinerea trecută la măsura educativă a asistării zilnice pentru patru luni, după ce a pătruns prin efracție în locuința unui “fost angajator” și a furat mai multe bunuri.
Adolescentul careian, poreclit „Lupi”, a sărit gardul casei din care știa că proprietarul este plecat la muncă în străinătate. A folosit o greblă găsită în curte pentru a sparge un geam și a intrat în imobil, de unde a sustras o boxă LG, opt sticle cu vin și lichior, precum și trei parfumuri. Bunurile furate au fost duse la locuința sa și ascunse într-un dulap.
Spargerea a fost observată de o vecină care avea grijă de casă în lipsa proprietarului. Aceasta a alertat autoritățile, iar polițiștii au identificat mai multe amprente la fața locului, care l-au condus direct la suspect. Minorul și-a recunoscut fapta, predând o parte din bunurile furate.
Tânărul a declarat în fața instanței că a lucrat ocazional în gospodăria păgubitului și știa că locuința este goală. A recunoscut totul și a spus că regretă cele întâmplate.
Vinerea trecută, Judecătoria Carei a decis aplicarea unei măsuri educative neprivative de libertate, cu supraveghere din partea Serviciului de Probațiune. Tânărul trebuie să se prezinte regulat la program și să respecte condițiile impuse.
Proprietarul locuinței nu s-a constituit parte civilă, întrucât toate bunurile i-au fost recuperate. Minorul va trebui să plătească totuși cheltuieli judiciare de 800 de lei.






