Părinții ai căror copii prezintă oricare din următoarele simptome: vărsături, scaune diareice, dureri abdominale sau febră sunt rugați să nu îi ducă la grădinițele din Carei.
Măsura a fost luată la recomandarea Direcției de Sănătate Publică (DSP) Satu Mare, pe fondul creșterii numărului de cazuri de viroze cu manifestări digestive.
Revenirea copilului în colectivitate se va face doar cu adeverință de la medicul de familie cu mențiunea ”poate frecventa colectivitatea”.
Pentru a preveni virozele ci manifestări digestive, specialiștii DSP fac următoarele recomandări:
– Respectați măsurile de igienă riguroasă a mâinilor (spălarea corectă și frecventă a mâinilor);
– Spălați fructele și legumele înainte de consum;
– Dacă cineva din familie are simptomele de mai sus, este indicat să dezinfectați blaturile mobilei, robinetele, clanțele, toaletele;
– Dacă atingeți rufele sau scutecele care ar fi putut fi expuse la virus, nu uitați să vă spălați pe mâini!







