Ziua Mondială a Bicicletei este o „sărbătoare” globală de care oricine se poate bucura, indiferent de prejudecăți. Bicicleta este, de asemenea, un simbol al dezvoltării și progresului uman. Promovează toleranța, respectul reciproc, incluziunea socială și o cultură a păcii. Are un impact pozitiv asupra dezvoltării durabile și, nu în ultimul rând, asupra Pământului, deoarece nu emite substanțe nocive, arată careianul Juhász Tamás Marius.
”Cum sărbătorim Ziua Mondială a Bicicletei? Hai să ne urcăm pe bicicletă și să ne bucurăm de beneficiile transportului pe două roți: are un efect bun asupra sănătății noastre, ne face să ne simțim mai bine, îl folosim în locul transportului în comun, astfel economisim bani și protejăm mediul înconjurător”, arată Juhász Tamás Marius, inițiatorul acestei acțiuni.
”Ne vom întâlni pe 3 iunie ora 18:00 la Monumentul Ostașului Român pentru o mică plimbare cu bicicleta prin oraș sau chiar mai mult.
Dacă poți, inchiriaza o bicicleta de oraș, trebuie doar să descarci o aplicație și prima jumătate de oră este gratuită”, mai informează organizatorul.
Careienii, îndemnați să se bucure de beneficiile transportului pe două roți de Ziua Mondială a Bicicletei
Share






