La Berveni a avut loc ieri un forum de informare în zona de graniță, organizat de primarul comunei Ura, Karácsonyi Sándor, informează primarul din Berveni, Azurac Cristian.
La eveniment au fost prezenți Magyar Levente- secretar de stat pentru afaceri parlamentare și ministru adjunct al Ministerului Afacerilor Externe și Comert, Pataki Csaba- președintele Consiliului Județean Satu Mare, deputatul Kovács Sándor, consilierul județean Eugen Kovacs, precum și primari, viceprimari și consilieri locali din zonă.
”Ministrul adjunct Magyar Levente și președintele Pataki Csaba au promis că în curând se va deschide punctul de trecere a frontierei și la Berveni, astfel încât comuna noastră nu va mai fi o localitate izolată!”, a declarat primarul Azurac.
”Acesta este un pas uriaș pentru noi, deoarece ni se va deschide o cale complet nouă! Aș dori să le mulțumesc reprezentanților din Ungaria și România pentru sprijinul lor eficient și pentru eforturile depuse ca să se construiască cât mai repede acea porțiune de drum de aproximativ 20 de metri care încă ne desparte”, a adăugat primarul comunei Berveni.
”Faptul că România a aderat la Spaţiul Schengen din 1 ianuarie 2025 aduce multe oportunităţi noi şi pentru Carei. Astăzi, la tronsonul de frontieră Berveni-Ura, în cadrul unui forum de informare, ministrul adjunct al Afacerilor Externe al Ungariei, Magyar Levente, a promis că, în curând, va fi deschisă frontiera la Berveni, astfel încât împrejurimea Careiului se va extinde în continuare. Acest lucru ne va permite să dezvoltăm noi relaţii cu localităţile situate de-a lungul graniţei”, transmite primarul Careiului, Monica Giurgiu-Kovacs.
Share








