Evenimentul caritabil ”Împreună pentru Samuel” organizat ieri la Buffalo Bill Pub de Asociația Inimi deschise spre mânuțe întinse s-a bucurat de succes în rândul careienilor. În urma bograciului caritabil s-a strâns suma de 19.300 lei.
Atmosfera a fost destinsă şi amicală, la fel ca şi la toate evenimentele organizate până acum de voluntarele Asociației Inimi deschise spre mânuțe întinse.
Participanţii au avut ocazia să guste din bograciul delicios gătit de Benze Zoltan, alături de sărmăluțe gustoase şi bunătăți tradiționale ca la mama acasă.
„Inimi pentru inimă, asta a dovedit încă o dată comunitatea noastră! Ne înclinăm în faţa dumneavoastră, în faţa tuturor participanţilor fizic, cu sufletul şi cu gândul! Vă mulţumim încă o dată pentru că aţi dovedit că înainte de toate ţi de tot suntem oameni cu suflet! La evenimentul nostru caritabil pentru Samuel s-au adunat 19.300 ron! Cu recunoştinţă vă mulţumim participanţilor şi sponsorilor şi tuturor celor care au contribuit la acest eveniment de suflet!”, transmit voluntarele Asociației Inimi deschise spre mânuțe întinse.
Sámuel-Noel Pozsonyi (Somika), un băiețel din Cămin de 11 ani,suferă de o boală foarte gravă, a fost diagnosticat cu o tumoare cerebrală în august.
Deși a fost supus deja mai multor tratamente, acestea nu fac decât să încetinească creșterea tumorii, ceea ce nu este suficient pentru supraviețuire. Tratamentele ar trebui continuate la o clinică din Köln, însă costurile sunt mari și, din păcate, familia nu poate plăti singură.
Părinții au cerut ajutorul comunității pentru a-şi salva copilul, iar comunitatea din zona Careiului s-a mobilizat exemplar, organizând numeroase evenimente caritabile pentru a-l ajuta pe micuţul Somika.
Share












