Codul roșu de caniculă a fost prelungit luni și marți în județul Satu Mare, temperaturile urmând să ajungă la 42 de grade, anun'[ Administrației Naționale de Meteorologie.
Circa trei sferturi din țară se va afla afla sub cod roșu de caniculă, în timp ce câteva județe din Maramureş şi Transilvania vor fi sub cod portocaliu.
„În Maramureş şi în cea mai mare parte a Transilvaniei, valul de căldură va persista şi se va intensifica. Va fi caniculă, iar temperaturile maxime vor fi de 35…40 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Local, minimele termice nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că vor caracteriza nopţi tropicale”, transmit meteorologii ANM.
Restul țării va fi sub cod roşu de caniculă. Zonele afectate sunt Crişana, Banat, Oltenia, Muntenia, Moldova, Dobrogea şi sud-vestul Transilvaniei.







