Doi sportivi careieni au reuşit să obţină titlul de campion naţional la Campionatul Naţional de Atletism U16, care se desfăşoară la Bucureşti.
Careianul Lung Darius a reuşit să se claseze pe primul loc la 100 m plat.
Atleta careiană Turcu Alexia a reuşit să obţină primul loc la aruncarea discului.
În urmă cu trei săptămâni, sportivii careieni Lung Darius și Turcu Alexia au reușit performanța de a se clasa pe locul al doilea la Campionatul Național de Atletism U18, care a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute, concurând la o categorie de vârstă superioară.
Lung Darius a obținut titlul de vicecampion național la proba de săritura în lungime (6,85 m), iar Turcu Alexia la proba de aruncarea discului (40,43 m).
Cei doi sportivi sunt pregătiți la Clubul Sportiv Școlar de pe lângă Liceul Teoretic Carei de către antrenorul prof. Florin Turcu.
Share






