”Nu e o opțiune să stai pe margine și să critici, fără să încerci să faci ceva”

Share

Interviu cu Alain Abrudean, candidat pe lista PSD la Consiliul Local Carei
Reporter: – Vă rog să vă faceți o scurtă prezentare.
Alain Abrudean: – Mă numesc Abrudean Andrei Alain și am 50 de ani. Copilăria și adolescența mi le-am petrecut în București, unde am urmat cursurile școlii gimnaziale și liceale, după care, în anul 1992, împreună cu familia mea ne-am mutat în Carei, oraș în care locuiesc și acum și unde mi-am întemeiat propria familie. Soția mea este medic de familie și avem o fiică elevă în clasa a XI-a la Liceul Teoretic Carei. De profesie sunt inginer agronom, am absolvit cursurile Facultății de Ingineria Mediului din cadrul Universității Oradea, cursuri de lungă durată. Pe lângă acestea am urmat mai multe cursuri post-universitare în cadrul Universității “ Babeș-Bolyai” si Universității Tehnice din Cluj-Napoca. În prezent lucrez in cadrul DGASPC Satu Mare. Doresc să țin pasul cu tot ce este nou și să mă perfecționez mereu pe toate planurile.
Reporter: – Când ați intrat în politică și care au fost motivele care v-au determinat? 
Alain Abrudean: – Am intrat în politică din dorința de a fi util comunității din care fac parte, din dorința de a o vedea din interior.  Părerea mea este că nu e o opțiune să stai pe margine și să critici, fără să încerci să faci ceva. Pentru că acesta este doar drumul ușor: dacă nu te implici în politică și nu te exprimi, nu vei face greșeli, nu vei fi atacat, dar nici nu vei schimba lucrurile în lume.
Reporter: – De ce ați ales Partidul Social Democrat? 
Alain Abrudean: – Am ales Partidul Social Democrat nu numai datorită faptului că familia mea este membră al acestui partid încă de la formarea acestuia, dar mai ales datorită  reperelor și valorilor morale  și democratice, având ca una dintre principiile fundamentale egalitatea. Provin dintr-o familie mixtă, vorbesc mai multe limbi și am fost educat să respect oamenii indiferent de etnia lor. Acest lucru mă ajută mult întrucât locuim într-un orăşel multietnic. Am încredere în Partidul Social Democrat. Știu, că acesta este momentul în care generația mea trebuie să-şi aducă și mai mult contribuția la bunul mers al societății. Trebuie să arătăm că am învățat din greșelile celor dinaintea noastră și că părinții noștri nu au sperat în zadar că vom trăi într-o lume mai bună. Trebuie să arătăm că știm că schimbările nu se pot face peste noapte, dar suntem perseverenți. Trebuie să demonstrăm că știm să trecem peste orgolii și diferențe de opinii pentru a face tot ce ne stă în putință pentru binele comun. Și toate acestea sunt repere și valori morale ale Partidului Social Democrat!

Articole recente

error:

Descoperă mai multe la Opinie de Carei

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura