În Carei are loc astăzi cea de-a noua ediţie a Sărbătorii Şvabilor Carei. O sărbătoarea importantă care a reunit nu doar şvabii din Carei şi din zonă, ci din întreg judeţul Satu Mare, dar şi români, maghiari, romi şi membri ai altor etnii conlocuitoare.
Manifestările au debutat cu primirea oaspeţilor în faţa bisericii romano-catolice Sfântul Spirit din Carei, urmată de oficierea sljbei religioase.
În continuare, a avut loc tradiţionala defilare a participanţilor de la biserică până în parcul dendrologic.
La deschiderea oficială au rostit discursuri preşedintele Forumului Democrat German (FDG) Carei, Vasile Tempfli, primarul municipiului Carei, Eugen Kovacs, preşedintele Oganizaţiei Judeţene FDG Satu Mare, Ioan Letiner, şi preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare, Pataki Csaba.
Pe scenă au mai fost prezenţi deputaţii UDMR Nagy Szabolcs şi Magyar Lorand, alături de consilierii judeţeni ai FDG, Camelia Pacz şi Ştefan Kaizer.
În cadrul programului cultural-artistic, pe scena din parcul dendrologic au evoluat formaţii şi ansambluri din localităţile locuite de şvabi de pe raza întregului judeţ Satu Mare.
























































































































