Pentru funcția de primar al Careiului candidează primarul în exercițiu Eugen Kovacs (UDMR), Păușan Marcel Bujor (ALDE), Timoc Titel Andrei (PNL), Ioan Oneț (PSD), Humă Mihaela- Magdalena (USR PLUS), Tyer Bogdan Florin (PMP). La Consiliul Local au depus liste de candidați șapte formațiuni politice. De asemenea, au intrat în cursă și doi candidați independenți pentru funcția de consilier local. Termenul de depunere a candidaturilor a expirat ieri, la miezul nopții.

vot
Listele de candidați la Consiliul Local, în ordinea depunerii la Biroul Electoral de Circumscripție

UDMR
1. Kovacs Eugen
2. Keizer Ludovic
3. Leitner Robert- Attila
4. Fazakas Zoltan
5. Hago Attila- Nandor
6. Muller Ioan
7. Venig Gabriela
8. Csizmadia Zsolt
9. Tempfli Vasile
10. Toth Eniko
11. Petkes Iosif
12. Lukacs- Rakoczi Levente
13. Tabi Gyorgy-Zsolt
14. Ujlaki Gabor
15. Roman Adrian
16. Mărginean Maria- Eva
17. Tempfli Erika Tunde
18. Soimos Sandor
19. Gindele Emeric
20. Saierli Francisc
21. Merca Ioan

ALDE
1. Păușan Marcel- Bujor
2. Csiki Aurelia-Ancuța
3. Varga Daniel
4. Marușca Ioana- Anca
5. Hager Istvan
6. Silaghi Daniela
7. Keszler Erik
8. Valea Ana
9. Izvoran Narcisa-Andrada
10. Pop Ramona-Mariana
11. Lucian Andrea
12. Someșan Marius- Adrian
13. Talos Robert-Alexandru
14. Silaghi Florin- Vasile
15. Schwartzkopf Ecaterina
16. Szilagyi Tobias
17. Csoszi Gabor-Laszlo
18. Izvoran Livia- Viorica
19. Varga Marinela- Doina
20. Stănean Lavinia- Elena
21. Iștoan Cosmin-Lucian
22. Varga Ioan Adrian
23. Lucian Claudiu- Stelian
24. Kovacs Corina- Leonica
25. Colocean Rozalia.

PNL
1. Timoc Titel Andrei
2. Bontea Dan Gabriel
3. Birta Barnabas
4. Ganea Constantin
5. Rusu Marius Andrei
6. Nadăș Francisc Mircea
7. Birta Lenuța
8. Tozser Alexandru
9. Latiș Nicoleta
10. Pop Petru Sorin
11. Tusan Gheorghe
12. Grad Dănilă
13. Micle Victor
14. Nemeș Ghiță Adrian
15. Erdei Voros Adriana Nicoleta
16. Bâtea Ilie
17. Posz Linda Melitta
18. Bisztriczki Iosif
19. Papp Ioan
20. Ghencean Daniela Laura
21. Apostol Daniela Laura
22. Borbei Adrian
23. Bujiță Ștefan
24. Merluț Florian

PSD
1. Sorian Bianca Sorina
2. Micovschi Marin Adrian
3. Todea Carmen
4. Binder Eugen
5. Oprea Vasile Sorin
6. Deac Crețu Simona
7. Govor Inocențiu Mirel
8. Bota Mihaela Maria
9. Beres Gheorghe
10. Patița Cristian Mihai
11. Oprea Dorina Florița
12. Varga Cecilia Adriana
13. Chiș Călin Lucian Marius
14. Micovschi Emilia Maria
15. Maxi Gheorghe
16. Borna Victor
17. Silaghi Elisabeta
18. Todea Silvia Terescova
19. Haiduc Cătălin Petru
20. Popa Sorin Constantin
21. Tegzeș Maria Magdalena
22. Varga Romeo Ilie
23. Roșu Florin
24. Matiuță Stela

USR PLUS
1. Humă Mihaela- Magdalena
2. Pașca Adrian- Gheorghe
3. Sabău Erika- Beata
4. Sfîra Gheorghe- Adrian
5. Pap Dacian- Marius
6. Sas Mirela- Valentina
7. Sas Cosmin Eduard

PMP
1. Tyer Bogdan Florin
2. Micle Ioan
3. Borlan Cosmin Ionuț
4. Tyer Mihaela
5. Ursa Bogdan Ioan
6. Boconcios Ciprian Eugen
7. Silaghi Raul Iustinian
8. Cosma Ioan Cosmin
9. Coșarcă Vlăduț Gheorghe
10. Fogaș Sergiu Ionel
11. Chivari Cătălin Lucian
12. Silaghi Claudiu Daniel Dumitru
13. Țurcaș Ioan
14. Ștefănuț Anita Sonia
15. Molnar Gheorghe Costel
16. Gordea Gheorghe Cosmin
17. Șuta Augustin Vasile
18. Vaipan Vasilica
19. Veletean Mariana Nicoleta
20. Vezendan Radu Vasile
21. Ardelean Gavril Nicolae
22. Borobei Gheorghe
23. Coșarcă Constantin George
24. Mădărăsan Rodica

Pro România
1. Lochli Noemia Persida
2. Toader Cristina
3. Darna Nicolae
4. Negrean Richard
5. Borota Virgil Ilie
6. Cânță Marcel
7. Ionaș Adela Maria
8. Torkoly Victoria Ioana
9. Darna Floare Terezia
10. Țura Grațian
11. Mesaroș Romulus Ciprian Nicolae
12. Varga Maria

Independenți
Racolța Sorin
Ciuta Ilie