Miercuri, 26 februarie 2020, la Castelul Károlyi a avut loc cea de a opta ediție a Galei Sportului Careian, în cadrul căreia au fost premiați cu diplome și medalii cei mai buni sportivi și antrenori ai cluburilor și asociațiilor sportive care își desfășoară activitatea în oraș și care au înregistrat rezultate meritorii în anul 2019.

DSC_8008
Organizatorul evenimentului, Bogdan Georgescu, a felicitat tinerii sportivi, antrenorii și profesorii de sport pentru rezultatele obținute și părinții pentru că își îndrumă copiii spre activități sportive. Totodată a propus și un moment de reculegere în memoria foștilor sportivi, antrenori și profesori de sport, care au adus cinste sportului careian.
Au luat cuvântul apoi primarul municipiului Carei, Eugen Kovacs și invitatul Galei Sportului Careian din acest an, președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, care au felicitat la rândul lor sportivii și antrenorii pentru rezultatele obținute, după care președintele Consiliului Județean a înmânat premiile fiecărui sportiv în parte.
O secțiune aparte în acest an a fost PRESA SPORTIVĂ, unde au fost premiați jurnaliștii: Stahl István (pentru întreaga activitate), Florin Mureșan, Ionuț Blăjean, Constantin Demian, Pesek Attila, Valentin Păduraru, pentru activitatea profesională desfășurată și promovarea sportului la nivelul județulu Satu Mare.

Lista sportivilor premiați:
ORGANIZARE DE EVENIMENTE SPORTIVE
Daniel Mureșan – Strongman Carei 2019, Kovács Szabolcs – Cupa Futsal Carei 2019

KUNG FU – CS SHAOLIN CAREI
Laczko David Attila, Variu Balaban Andrei, Szöcsi Ronaldo, Purcel Elena, Halhober Eduard, Schnel Kristof, Schnel Alexandra, Nagy Eszter, Mudure Andrei, Sulyok Denis
ANTRENORI: Variu Alin, Variu Balaban Cristian

AEROMODELE – CLUBUL COPIILOR CAREI
Reitler Alex, Măran Natanael, Cristea Nicolae, Fischer Matyas, Vandici Matei, Culcear David, Racolța Eric, Guț Andrei, Horvay Zsombor, Cobzas Borgan
ANTRENOR: Mastan Gheorghe

TIR CU ARCUL – ASOCIATIA SPORTIVA CORVUS REGIA
Lászlófi Csaba, Matei Sorin, Szaniszlai Csaba, Dragoș Georgescu, Széri Kincső, Vadai Zalán, Danku Zoltán, Danku Julia

PESCUIT SPORTIV
Peter Micula

ECHITAȚIE
Jakab Áron

ATELAJE TRASE DE CÂINI
Daniel Marius Tentiș

BILIARD
Oláh Gábor, Gergely Francisc

JUDO – ASOCIAȚIA JUDO CLUB SPARTACUS CAREI
Hajlák Hannah, Nintaș Noris, Chiș Antonio, Crișan Paul, Zota Matei, Moldovan-Pop Bryan, Hagen Ralph, Sivadó Adam, Guț Andrei, Portikhegyi David, Uglai Andrei
ANTRENORI: Hajlák Iosif, Predoi Marian

JUDO – CLUB JUDO MASTER SATU MARE
Mateş Andrei, Mates Ioana, Ghiurcuta Valentin, Radac Ionut, Centea Iris Giulia
ANTRENORI: Pelcz Attila, Stan Traian, Centea Aurelian

BASCHET – AS. BASCHET CLUB ‘’PRIMO’’ CAREI
Mateş Luca, Sabou Iasmina, Vago Vivien, Lupu David, Sabau David, Guraliuc Emanuel, Lukacs Alexia, Berches Luca, Jurj Lucas, Uilaki Mara, Marincas Oana, Panic Aaron, Ciucos Matei, Roman Odett
ANTRENORI: Timoc Florentina, Lucuta Iulian, Racolta Adriana

KARTING: CLUBUL COPIILOR CAREI – AS. KART RACING CAREI
Saierli Francisc, Solymosi Máté, Szulák Edward, Graz Chris
Conducător cerc: Mille Ioan

TENIS DE MASĂ
CLUBUL COPIILOR CAREI
Bogdan Luca, Erdei Daniel, Chiuhan Alexandra, Kokán Gergő, Láng Mark, Szűcs Ábel
C.S. TAPO CAREI
Koncz Julia, Gindele Hanna, Bodon Ameli, Forgacs Hanna, Wachter Nora
CSM VICTORIA CAREI
Rad Ayana, Comiati Alexandra, Pascui Nicoleta, Havrincea Amalia, Harmathi Biborka, Costea Răzvan, Knecht Barnabas, Forgacs Mark, Kovacs Tamas, Pozsonyi Kevin, Abriham Eugen
Premii speciale: Dari Helga, Szilagyi Paul
Antrenori: Mircea Podoba, Maran Alin, Ghic Roxana, Suveg Roland

ATLETISM
CSS CAREI
Turcu Vlad, Ticle Denis, Hasna Teodora, Racolța George, Bereczki Evelin, Balog Olimpiu, Cura Roxana, Turcu Alexia, Benke Edward, Posz Paula, Linzenbold Karina, Kinczel Antonia, Bontea Luca, Botos Iulia
ANTRENORI: Turcu Florin, Ioan Mărneanu

KARATE
A. C. S. Sakura Carei
Tyukodi Cristina, Süveg Lénárd, Keserű Mercedes, Hevele Botond, Candrea Maya, Dobrican Iris, Bonea Luca, Cosma Darius, Chis Claudia, Fogas Raul, Süveg Milan
ANTRENORI: Engber Ingrid, Daraban Gheorghe

CS KARATE DO B.F.K.S. CAREI
Bartincki Attila, Molnar Teodora, Molnar Patric Gheorghe, Hosu Ioana Sorina, Butunoi Marcovici Cristina Maria, Lacatus Tudor, Lacatus Marius, Linzenbold Csanad, Kecseti Krisztian Csaba, Chis Matei
ANTRENORI: Fazekas Gheorghe Zoltán, Bartincki Attila, Bács Csaba

DANS SPORTIV
LEAD & FOLLOW
Szerény Dóra
Mureșan Luca – Mureșan Ariana
Volfer Olivér – Pap Nikolett
Botos Ádám – Gindele Ingrid
Marcsó Gergő – Koszta Anais
Jonucz Dominik – Bagossy Anna
Vadas Teodóra
ANTRENOR: Bagossy Zoltán

HANDBAL
Liceul Teoretic Carei
Sebestyén Ádám, Popán Dániel, Onuczán Roland, Kocsis Kristóf, Merk Dominik, Botlinger Ádám, Nagy Benjámin
ANTRENOR: Prof. Schrádi Gábor
Liceul Romano-Catolic Josephus Calasantius Carei
Székely Petra, Ált Antónia, Lebedy Róza
ANTRENOR: Prof. Dohan Mircea

FOTBAL FEMININ – CLUB SPORTIV DALIANA CAREI
Sas Raisa Tiana, Betterini Sofia, Chiș Claudia Anamaria, Cornean Andreea, Czier Zsanett, Deac Ayana Maria, Găzdag Daria, Meghișan Mara Cristina, Mureșan Alexa, Nyiri Panna, Rus Clara Maria, Silaghi Vivien, Szilva Jazmin
INSTRUCTOR SPORTIV: Crăciun Kinga, Jurj Nicușor

FOTBAL MASCULIN
C.S.M. VICTORIA CAREI:
Ghiarfaș Mihai, Nyéki Kevin, Lobonț Raul-Sebastian
C.S.S. CAREI:
Negreanu Răzvan Szénási Márk, Rus Bogdan, Fechete Codruț,
KINDER CAREI:
Csobi Ákos, Laios Paul, Szabó Ádám, Szilágyi Ákos, Dobran Dávid, Bontea Philip
ANTRENORI: Botan Marius, Bagossy Alexandru, Tabi Zsolt, Gindele Gergely, Csenteri József, Nintas Răzvan, Botos Zsolt
Președinți de cluburi: Pereș Virgil, Zsidó Sándor, Tabi Zsolt

Sportivii trecuți cu litere ”boldate” au fost considerați cei mai buni din ramura sportivă respectivă.