CSM Victoria Carei a reuşit să obţină azi încă trei puncte, învingând acasă echipa Schamagosch Ciumeşti. Careienii au dominat jocul, reuşind să preia conducerea în minutul cinci al primei reprize. Partida Victoria Carei – Schamagosch Ciumeşti s-a încheiat cu scorul de 2-1 (1-0).

P1790450
Chiar dacă au fost în avantaj, careienii nu au adoptat un joc defensiv, însă jocul a devenit destul de monoton, cei din Ciumeşti părând că nu vor să se străduie pentru egalare, ci mai degrabă pentru a nu primi şi mai multe goluri. Careienii antrenaţi de Marius Botan au avut câteva ocazii importante în prima repriză, însă nu au reuşit să le fructifice.
Jocul a continuat în acelaşi ritm şi în a doua repriză. Careienii au ieşit la atac, însă fără a reuşi să înscrie în poarta adversarilor. Cei de la Schamagosch Ciumeşti au prins parcă curaj, încercând să obţină golul egalizator. În cele din urmă, careienii au reuşit să înscrie al doilea gol al pratidei în minutul 87. Cei de la Schamagosch au reuşit să marcheze şi ei în minutul 90+3.
„M-am bucurat mult de primul gol, întrucât am simţit că băieţii au păşit pe teren foarte hotărâţi, iar această atitudine ne-a adus respectivul gol. Însă jocul nostru a devenit foarte liniştit, chiar dacă am dominat jocul în prima repriză. Am avut cel puţin două ocazii importante, iar dacă reuşeam să le fructificăm, am fi ajuns la pauză cu un avantaj de trei goluri. Cu toate acestea, băieţii au jucat cu aceeaşi hotărâre şi în a doua repriză. E adevărat că a trebuit să ne străduim mult pentru al doilea gol. După părerea mea, diferenţa dintre cele două echipe a fost mai mare decât cele două goluri înscrise pe tabelă. Oricum, importante sunt cele trei puncte obţinute şi îi felicit pe jucători pentru victorie”, a declarat antrenorul Victoriei Carei, Marius Botan.
„Cu puţin noroc, am fi putut obţine şi un rezultat mai bun. Dar aşa a ieşit. Încercăm să rămânem în frunte în campionat. Să încurcăm celelalte echipe din fruntea clasamentului, precum AS Căpleni, Victoria Carei. Atât cât ne permit puterile. În linii mari, ne-am îndeplinit obiectivul principal, acela de a ne clasa între primii cinci la finalul campionatului. De altfel, îi urez mult succes colegului meu atrenor Marius Botan şi mergem tot înainte”, a declarat antrenorul echipei Schamagosch Ciumeşti, Daniel Paşca.
Victoria Carei: Mitracica Erik — Csenteri Bence, Griszháber Gabriel, Mihale Claudiu, Orosz Engelbert — Tilinger Dániel, Lazea Gabriel — Veres Alex, Bákai Balázs, Ghiarfaș Mihai — Mihai István. Rezerve: Zbona Raul (minutul 64), Mărneanu Cătălin (’71), Silaghi Randu (’81), Babicu Alex (’81), valamint Ardelean Cristian (’89).
Schamagosch Ciumeşti: Ernyi Krisztián — Czier Hubert, Szanyk Helmuth, Pașca Daniel, Holeiter Péter, Heinrich Patrik, Sneibli Norbert, Czier Patrik, Czier Christofer, Gereben Erhárd, Paskuly Róbert. Rezerve: Heim Roland (’52), Hartman Péter (’71), Tiar Raimond (’85).
Marcatori: Ghiarfaș Mihai în minutul 5, Mărneanu Cătălin în minutul 87, respectiv Czier Patrik în minutul 90+3.