Primarul Kovacs consideră că nu se impune tăierea arbuștilor tuia din zona monumentului

Share

Primarul municipiului Carei, Eugen Kovacs, este de părere că nu se impune tăierea arbuștilor de tuia din zona Monumentului Ostașului Român, făcând o analogie cu recent dezvelita statuie a reformistului Széchenyi István din municipiul Satu Mare, se arată într-un material postat pe pagina de Facebook a administrației locale careiene.

kovacs3
”Ieri după-amiază am participat la dezvelirea statuii lui Széchenyi István în parcul din Centrul Vechi al municipiului Satu Mare. A fost o festivitate solemnă și frumoasă. Am remarcat faptul că statuia lui Széchenyi István a fost amplasată într-un loc situat între brazi și arbuști ornamentali. În schimb, în Carei unii cer să tăiem toți arbuștii tuia din zona Monumentului Ostașului Român sub pretextul de a asigura vizibilitatea de la sute de metri a edificiului. După părerea mea, rolul ”pereților” de tuia este de a canaliza privirile trecătorilor spre monument când aceștia se află în fața lui”, a declarat primarul Eugen Kovacs.

Articole recente

error:

Descoperă mai multe la Opinie de Carei

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura