Keserű Mercedes de la Sakura Carei, locul I la kumite în Kosice

În 20 ianuarie 2018, în Kosice, Slovacia, a avut loc concursul de karate Memorial of Michal Bozogan. La aceasta competiţie au participat peste 400 de sportivi de la 36 de cluburi, din ţapte ţări: Slovacia, Ungaria, România, Polonia, Ucraina, Cehia, Croaţia.

Clubul Sakura Carei a fost reprezentat de nouă sportivi: Knecht Patrik, Molnar Patric, Vass Cristopher, Potroviţă Sergiu, Sepler Mark, Keserű Mercedes, Csizmár Nándor, Márkus Csongor, Varga Chris, însoţiţi de antrenorii Gheorghe Dărăban şi Engber Ingrid.
Dupa vacanţa de iarnă, această competiție a fost binevenită ca o verificare la începutul sezonului competiţional.
Rezultatele obţinute:
Keserű Mercedes – loc 1 kumite fete 8-9 ani – 35kg;
Knecht Patrik – loc 5 kumite cadeți 14-15 ani – 70 kg;
Sepler Mark – loc 5 kata cadeți;
Csizmar Nandor – loc 5 kumite băieţi 10-11 ani +40 kg;
Vass Christopher – loc 5 kumite minicadeţi 12-13 ani – 50 kg;
Prin aceste rezultate, A.C.S. Sakura Carei s-a clasat pe locul 14 dinte cluburile participante.
„Mulţumim părinților pentru sustinere, firmei Blandory pentru transport. Felicitări tuturor celor care au participat la concurs. Antrenamentele zilnice continuă, iar în zilele de marţi ţi joi îi așteptăm în continuare pe toți copii care doresc să cunoască karate shotokan. Antrenamentele au loc în sala de sport a Şcolii generale nr.3, de la ora 18.00”, a declarat antrenorul Engber Ingrid.